Rendszerüzenet

Általános képviseleti meghatalmazást vezetnének be a több bíróság előtt folyó eljárásokra

2017-05-11

Amennyiben a felhatalmazó úgy kívánja, hogy képviselőjét több bíróság előtt is  megbízza a képviseletével, a hatályos jogszabályok szerint minden egyes bíróságon nyilvántartásba kell venni a meghatalmazást. A jogszabálytervezet ezekben az esetekben egységesítené a megkereséseket, így egy általános meghatalmazás formájában kerülne bejegyzésre a nyilvántartási rendszerben, így a jogosultság, további adminisztratív munka nélkül könnyedén ellenőrizhetővé válna az egyes bíróságokon, aminek következtében bármely belföldi bíróságon kiválthatóvá válik az egyedi meghatalmazás.

A törvényjavaslat a 2018. január elsején hatályosuló új polgári perrendtartásról szóló törvény szabályozásának kiteljesedését szolgálja. A törvényjavaslattól a bíróságok adminisztratív terheinek csökkentését, valamint az eljárások felgyorsítását várják a jogalkotók.

Az általános meghatalmazás részletszabályai:

A meghatalmazás nyilvántartásba vételét a kérelmező lakóhelye, jogi személy esetén a székhelye szerinti illetékes fővárosi, meggyei törvényszék végzi el. Ha a bejegyzésre jogosult bíróság nem állapítható meg, például azért, mert a meghatalmazó külföldi székhelyű gazdasági társaság, akkor az eljárást kizárólag a Fővárosi Törvényszék folytathatja le. Ezt követően a megbízott bármely bíróság előtt intézheti megbízottja ügyeit, ugyanakkor ez a meghatalmazás csak a polgári és a közigazgatási ügyekre vonatkozik, a büntetőeljárásokra vagy például a fizetési meghagyásos eljárásokra nem terjed ki.

Az általános meghatalmazás korlátozható, és a visszaélések kiküszöbölése miatt a meghatalmazást csak a meghatalmazó terjesztheti elő. Általános meghatalmazás maximum öt évre adható, nyilvántartásba vételéről a bíróság nemperes eljárásban 15 napon belül dönt, a döntés ellen fellebbezni lehet.

A nyilvántartásba vételi kérelmet formanyomtatványon kell előterjeszteni, melynek tartalmát rendelet határozza majd meg A közhiteles nyilvántartás működéséért az Országos Bírósági Hivatal elnöke tartozik felelősséggel.

 

[1] http://www.parlament.hu/irom40/15358/15358.pdf

MTI

 

Pató Viktória Lilla

Hozzászólások